Czym jest Second Life?
Second Life jest jednym z wielu dostępnych obecnie światów wirtualnych. Należy podkreślić, iż pomimo wielu zastosowanych w nim mechanik, nie jest grą. W grach, obecnie często z otwartym światem, wciąż istnieją cele fabularne, które należy wykonać w celu zakończenia kampanii. Tutaj to użytkownik od początku ma swobodę stawiania przed sobą własnych celów.
Krótka historia
Second Life jest dziełem firmy Linden Lab z główną siedzibą w San Francisco, Kalifornia, USA oraz przedstawicielstwa Linden Research w Wielkiej Brytanii. Firma zotała założona w 2001 roku, przez Philipa Rosedale, natomiast Second Life ujrzał światło dzienne w czerwcu 2003 roku.
W fazie początkowej, program miał być interfejsem urządzenia VR dla osób niepełnosprawnych. Jednak dobre przeczucia inwestorów sprawiły, że od momentu wypuszczenia na rynek jako świat wirtualny, w ciągu dwóch pierwszych lat liczba użytkowników osiągnęła pułap ponad dziewięciu milionów. Obecnie to ponad 68 milionów zarejestrowanych użytkowników przy około 50 tysiącach aktywnych kont każdego dnia.
W momencie uruchomienia Second Life posiadało zaledwie jedną publicznie dostępną wyspę (sim lub też region). Obecnie ilość regionów dochodzi do 27 800 z czego około 2/3 jest wykupiona przez właścicieli prywatnych. Każdy region odpowiada za pewną ilość miejsca na dysku serwera w świecie fizycznym, natomiast w świecie elektronicznym jest to kwadrat o boku 256m, który może być podzielony na mniejsze parcele zależnie od potrzeb.
W Second Life istnieje kilkadziesiąt przedstawicielstw Uniwersytetów (lista Uniwersytetów) gdzie prowadzone są oficjalne wykłady. Przeprowadzane są tu konferencje naukowe, jak również prowadzone są badania dotyczące, np. ludzkiej aktywności w Sieci, w tym przypadku uczestnictwa w środowisku graficznym 3d. Na temat Second Life powstało szereg opracowań naukowych, jak również napisano książki, które nierzadko zawierają osobiste treści wynikające z doświadczenia autorów.
Płatności i dostępność
W Second Life wyróżnia się dwa rodzaje kont: darmowe i płatne. Więcej o opłatach znajdziesz na stronie: Wyciąg z Regulaminów Second Life.
Przeglądarka (klient dostępowy – viewer) jest programem darmowym. Oprócz oficjalnego, istnieje wiele innych klientów dostępowych tworzonych przez inne podmioty (patrz strona: Przeglądarki Second Life).
Obecnie rozwijana jest oficjalna przeglądarka na urządzenia mobilne. Więcej informacji na stronie Second Life Mobile. Niestety oprogramowanie nie jest kompatybilne z urządzeniami gdzie wersja OS jest niższa niż: Android 13 lub iOS 16.6.1
Większość przedmiotów w Second Life poza wodą, terenem, i częścią roślinności jest wytworzona przez użytkowników. Wiele z nich można nabyć za darmo. Za inne trzeba zapłacić.
Second Life posiada własną walutę: Linden Dolary, która jest wymienialna na Dolary Amerykańskie lub inną walutę ze świata fizycznego. Istnieje również rynek społeczności, na którym można kupować i sprzedawać przedmioty. Handel ma charakter bardziej bezpośredni aniżeli w świecie fizycznym. Rzadko stosowany jest model Sprzedawca – Sklep pośredniczący – Klient.